•

Projekt, ktorý nesie názov "Žili sme v jednom štáte - Československu", vytvorili vo vzájomnej spolupráci dve školy, ZŠ s MŠ Juraja Slávika Neresnického v Dobrej Nive na Slovensku a ZŠ v Prachaticiach v Čechách. Vstupujeme do projektu ako dve školy, z dvoch krajín, so spoločnou minulosťou, ktorá ovplyvňuje aj súčasnosť. Vychádzajúc zo 70-ročnej histórie našich krajín a v snahe uchovať ju pre naše mladšie generácie, sme jednotlivé myšlienky pretavili do cieľov projektu. K týmto cieľom patrí v prvom rade zvýšiť záujem o jednotlivé krajiny, rozšíriť a upevniť si vedomosti a zručnosti prostredníctvom vlastnej práce žiakov, zlepšiť jazykové a kultúrne kompetencie žiakov, upevniť vzťah k svojim tradíciám a k tradíciám partnerov. Projektové aktivity sú prioritne určené pre starších žiakov druhého stupňa základnej školy, aj keď do niektorých miestnych aktivít budú zapojení tiež iní žiaci. Na každú mobilitu vycestuje vždy 18 žiakov, ktorí budú sprevádzaní 3 učiteľmi. V závislosti od témy mobilít budú zapojení jednotliví členovia pedagogického zboru. V rámci mobilít sú naplánované štyri základné témy. 1.téma: "Ľudové umenie našich predkov" - skupinové aktivity o ľudovom umení, prezentovanie folklórneho pásma na tému Jar pred žiakmi školy a miestnou komunitou, zoznámenie sa s miestnym krojom, výšivkou a jej vyskúšanie si v praxi, navzájom sa učíme tancovať, účasť na vystúpení detských folklórnych súborov, tvorivé dielne, práca s hlinou, návšteva kultúrnych pamiatok UNESCO vo Vlkolínci a v Hronseku, slávnostné ukončenie mobility spojené s odovzdaním certifikátov účasti. 2.téma: "Spoločné a predsa iné" - mobilita zameraná na geografiu našich krajín, skupinové aktivity na danú tému, vytvorenie obrázkovej knihy V spoločnom štáte, návšteva miestnych a regionálnych zaujímavostí (Dobronivský hrad, Gavurky, Banská Štiavnica, Sv.Anton), ekoaktivity, športové dopoludnie, slávnostné ukončenie mobility spojené s odovzdaním certifikátov účasti. 3.téma: "Filmová tvorba v dobe spoločného spolužitia a dnes" - vypracovanie albumu o hercoch a filmoch, beseda s hercom, návšteva filmových ateliérov Barandov a kultúrnych pamiatok v Prahe, Českom Krumlove, záverečné prezentácie pre ostatných žiakov školy, záverečná slávnosť spojená s odovzdávaním certifikátov účasti. 4.téma: "Spoločné historické momenty" - vytvorenie plagátu o historických faktoch vzniku ČSR, referátov o prezidentoch, štátnych znakoch a vlajkách, beseda so žijúcim pamätníkom, spoznávanie histórie hymny, návšteva miestnych zaujímavostí a múzea, zapojenie sa do zážitkových aktivít, prezentovanie výsledkov pred žiakmi školy, záverečná slávnosť spojená s odovzdávaním certifikátov účasti. Jednotlivé mobility v sebe spájajú prepojenie kompetenčných výstupov (jazykové, komunikačné a kultúrne kompetencie, kompetencie sebarozvoja), mediálnych výstupov (prezentácie z mobilít uverejnené na webových stránkach škôl, na eTwinning, príspevky do školského časopisu, do miestnej tlače a médií) a hmotné výstupy. K týmto, okrem prác, ktoré vzniknú počas skupinových aktivít žiakov ( obrázková kniha V spoločnom štáte, plagáty, ...), patrí: Slovensko-česko-anglický slovník (bude rozdelený podľa jednotlivých tém projektu), Fotokniha mapujúca priebeh projektu a jeho aktivít obsahujúca fotodokumentáciu a úryvky zo žiackych denníkov, DVD obsahujúce fotky, videonahrávky z aktivít a vyjadrenia žiakov o ich účasti a o tom, ako ich projekt obohatil, Brožúra so základnými faktami slúžiaca na propagáciu projektu a obidvoch škôl. Všetky aktivity realizované v priebehu projektu budú mať dopad na obidve základné školy, najmä na zúčastnených žiakov. V prípade žiakov ide o naplnenie jednotlivých cieľov. V prípade škôl ide najmä o získanie skúseností v oblasti podávania a realizácie projektov, ktoré môžu následne využiť pri iných projektoch v programe Erasmus+. Rovnako si pedagógovia môžu vymieňať rady v oblasti pedagogických postupov a metód. Vzťahy, ktoré sa nadviažu pri mobilitách, budú pretrvávať i naďalej. A tým bude myšlienka projektu "Žili sme v jednom štáte - v Československu" naplnená.

PROJEKT SA REALIZUJE S PODPOROU PROGRAMU ERASMUS+

Obsah webovej stránky vyjadruje iba názor autora

Komisia nie je zodpovedná za akékoľvek použitie informácií v nej obsiahnutých